Youth Tour of Scotland

Last years star performers, courtesy of Mark Young.
A previous years star performers, courtesy of Mark Young.

With big fields & fast close up racing, one of the UK’s premier youth events takes place in Perth from Sunday, the Scottish Power Youth Tour of Scotland. It comprises four stages, all held in & around Perth from Sunday to Tuesday. This involves the cream of youth road talent from across the UK, if you want to say you saw the future stars racing before they were famous, this is your chance, plus Perth is reasonably accessable from plenty of places. The Sunday circuit races in Perth city centre would seem like the ideal option for any budding spectators or club rides.

The Scottish cycling community are making a big effort with this event, with help coming especially from many of the youth clubs that have been nurtured by hard working volunteers for the past few years. There’s plenty of great work going on all over the country, they deserve your support.

If you’re going to watch, the events timings are listed on the British Cycling website (maps on the link). Here’s a brief summary:

Sunday 6th April:

  • Stage 1: Criterium Races – Perth City Centre (10:30am to 1pm, 1km circuit, 50mins for boys, 40 mins for girls)
  • Stage 2: Individual Time Trial – Strathallan School (3pm to 5pm, 1.5km)

Monday 7th April:

  • Stage 3: Road Races – Forteviot (10:30am to 2:30pm, 9 laps for boys, 5 laps for girls, 6.6km circuit)

Tuesday 8th April:

  • Stage 4: Kermesse – Strathallan School/Forgandenny (9am to midday, 16 laps for boys, 10 laps for girls, approx 2.5km circuit)

Start List

Plenty of Scots in there for you to cheer on.

1 Sophie Enever BC North East A Girls North east
2 Helen Kotch BC North East A Girls North east
3 Alexandra Rimmer BC North East A Girls North east
4 Fiona Turnbull BC North East A Girls North east
5 Heather Coull Composite Girls Team1 A Girls Mid scotland
6 Amber King Composite Girls Team1 A Girls Dundee & district
7 Gemma Penman Composite Girls Team1 A Girls
8 Georgia Ashworth Cycle Sport Pendle A Girls North west
9 Rhiannon Gornall Cycle Sport Pendle A Girls North west
10 Lucy Horrocks Cycle Sport Pendle A Girls North west
11 Charlotte Waddington Cycle Sport Pendle A Girls North west
12 Emma Borthwick East Mid Scotland Girls 1 A Girls East of scotland
13 Rhona Callander East Mid Scotland Girls 1 A Girls Mid scotland
14 Jenny Holl East Mid Scotland Girls 1 A Girls Mid scotland
15 Eleanor Strathdee East Mid Scotland Girls 1 A Girls East of scotland
16 Roisin Carter FBD Ireland Talent Team A Girls Ireland
17 Ciara Doogan FBD Ireland Talent Team A Girls Ireland
18 Shauna McFadden FBD Ireland Talent Team A Girls Ireland
19 Shenna McKiverigan FBD Ireland Talent Team A Girls Ireland
20 Anna Armstrong Fred Whitton Race Team A Girls North west
21 Lulu Bartlett Fred Whitton Race Team A Girls
22 Anna Docherty Fred Whitton Race Team A Girls Yorkshire
23 Rosa Martin Fred Whitton Race Team A Girls North west
24 Nicole Clarke Liverpool Valley North End A Girls North west
25 Anna Hulme Liverpool Valley North End A Girls North west
26 Lucy Lee Liverpool Valley North End A Girls Wales
27 Eve Martin Liverpool Valley North End A Girls North west
28 Kirsty Boak Marton Race Team A Girls North east
29 Samantha Verrill Marton Race Team A Girls North east
30 Jessica Watts Marton Race Team A Girls North east
31 Eva Barnet Mid East Scotland Girls 2 A Girls East of scotland
32 Emily Field Mid East Scotland Girls 2 A Girls Mid scotland
33 Anna McGorum Mid East Scotland Girls 2 A Girls East of scotland
34 Louisa Watt Mid East Scotland Girls 2 A Girls East of scotland
35 Kim Baptista Team MSW Composite A Girls North west
36 Madeleine Gammons Team MSW Composite A Girls East midlands
37 Ellie Russell Team MSW Composite A Girls West midlands
38 Corinne Side Team MSW Composite A Girls North west
39 Sarah Bradford WoSCA Girls A Girls West of scotland
40 Jess Millar WoSCA Girls A Girls West of scotland
41 Ellie Park WoSCA Girls A Girls West of scotland
42 Lusia Steele WoSCA Girls A Girls West of scotland
101 Michael Bibby Aberdeen District Racing Team A Boys Dundee & district
102 Lewis Goodlad Aberdeen District Racing Team A Boys Aberdeen & district
103 Danny Hedley Aberdeen District Racing Team A Boys Aberdeen & district
104 Ross McMurtrie Aberdeen District Racing Team A Boys Aberdeen & district
105 Ryan Abbs BC North East A Boys North east
106 Jake Dobson BC North East A Boys North east
107 Benjamin Moody BC North East A Boys North east
108 Aaron Preston BC North East A Boys North east
109 Douglas Carchrie Composite Boys Team 1 A Boys Dundee & district
110 Greg Henderson Composite Boys Team 1 A Boys Ayrshire & dumfries
111 Morgan Hughes Composite Boys Team 1 A Boys Wales
112 Harry French Cycle Sport Pendle A Boys North west
113 Louis Halleron-Place Cycle Sport Pendle A Boys North west
114 Timothy Jones Cycle Sport Pendle A Boys North west
115 Bailey Payne Cycle Sport Pendle A Boys North west
116 Joseph Agnew East Mid Scotland Boys 2 A Boys East of scotland
117 Lewis Gray East Mid Scotland Boys 2 A Boys East of scotland
118 Stuart Paterson East Mid Scotland Boys 2 A Boys West of scotland
119 Jake Gray FBD Ireland Talent Team A Boys Ireland
120 Dion McCarthy FBD Ireland Talent Team A Boys Ireland
121 Adam Stenson FBD Ireland Talent Team A Boys Ireland
122 Ronan Tuomey FBD Ireland Talent Team A Boys Ireland
123 Joseph Armstrong Fred Whitton Race Team A Boys North west
124 Theo Hartley Fred Whitton Race Team A Boys North west
125 Tyla Loftus Fred Whitton Race Team A Boys North west
126 Joseph Peatfield Fred Whitton Race Team A Boys North west
127 Ryan Glasgow Glasgow Riderz A Boys West of scotland
128 Calum Johnston Glasgow Riderz A Boys West of scotland
129 Innes Johnston Glasgow Riderz A Boys West of scotland
130 Alexander MacRae Glasgow Riderz A Boys West of scotland
131 Richie Allen Marton Race Team A Boys North east
132 Will Blenkinsop Marton Race Team A Boys
133 Joe Howard Marton Race Team A Boys North east
134 Hugo Storey Marton Race Team A Boys North east
135 Matthias Barnet Mid East Scots A Boys East of scotland
136 Jack Crombie Mid East scots A Boys Fife
137 Grant Martin Mid East Scots A Boys Dundee & district
138 Joseph Nally Mid East Scots A Boys Fife
139 Adam Aitken Mid Shropshire Wheelers A Boys West midlands
140 Ewan Grivell-Mellor Mid Shropshire Wheelers A Boys West midlands
141 Devon Round Mid Shropshire Wheelers A Boys West midlands
142 Alex Taylor Mid Shropshire Wheelers A Boys West midlands
143 Finn Crockett NoSCA A Boys North of scotland
144 Sam Lawton NoSCA A Boys North of scotland
145 Lewis MacFarlane NoSCA A Boys North of scotland
146 Alec Marwick NoSCA A Boys North of scotland
147 Patrick Boak Nottingham Clarion Race Team A Boys East midlands
148 Ozzie Chmiel Nottingham Clarion Race Team A Boys East midlands
149 Calum Fernie Nottingham Clarion Race Team A Boys East midlands
150 Kieran Howarth Nottingham Clarion Race Team A Boys East midlands
151 David Barnes Sports Traider Race Team A Boys South east
152 Marcus Burnett Sports Traider Race Team A Boys Central
153 Sebastian Dickens Sports Traider Race Team A Boys South west
154 Peter Kibble Sports Traider Race Team A Boys Wales
155 Harry Hardcastle TEAM HT3 A Boys Yorkshire
156 Thomas Humphrey TEAM HT3 A Boys Yorkshire
157 Tomos Owens TEAM HT3 A Boys Wales
158 Thomas Pidcock TEAM HT3 A Boys Yorkshire
159 Stephen Dent The Scottish Mash Up A Boys Dundee & district
160 Logan Dow The Scottish Mash Up A Boys Mid scotland
161 Sean Flynn The Scottish Mash Up A Boys East of scotland
162 John MacLeod The Scottish Mash Up A Boys East of scotland
163 Thomas Clarke Velocity 3-in-1 A Boys North west
164 Lewis Hartley Velocity 3-in-1 A Boys North west
165 Patrick Merriman Velocity 3-in-1 A Boys North west
166 Jordan Stanworth Velocity 3-in-1 A Boys North west
167 Tom Chandler Velocity WD-40 A Boys East midlands
168 Brad Dransfield Velocity WD-40 A Boys Yorkshire
169 Chris Fallon Velocity WD-40 A Boys North west
170 Adam Hartley Velocity WD-40 A Boys North west
171 Ewan Mathieson WoSCA Boys A Boys West of scotland
172 Danny Mulholland WoSCA Boys A Boys West of scotland
173 Lewis Stewart WoSCA Boys A Boys West of scotland
174 Andrew Vettraino WoSCA Boys A Boys West of scotland

 

 

 

 

 

1 Response

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s